تتراکائین هیدروکلراید ( فراورده چشمی)

نام دیگر ( به فارسی ) :

آمتوکائین هیدروکلراید

نام ژنریک(به انگلیسی):

AMETHOCAINE  Hydrochloride TETRACAINE Hydrochloride (ophthalmic )

اسامی تجارتی :

(پونتوکائین ) ®   PONTOCAINE، ( اُپتی کائین )® OPTICAINE

دستة دارویی:

بی حس کننده موضعی

شکل دارویی:

قطره استریل چشمی   :5/0 درصد .

موارد مصرف:

ایجاد بی حسی موضعی برای انجام معاینات چشمی ، برداشتن بخیه های چشمی و یا حارج کردن اجسام خارجی ازروی قرنیه چشم

همراه با دارو های تزریقی بی حس کننده موضعی جهت کمک به ایجاد بی حسی قبل از اعمال جراحی چشم

دستور مصرف:

جهت چکاندن دارو در چشم ها ، بیمار باید سرخود را به عقب متمایل کرده یا این که دراز بکشد. ابتدا پلک پایینی یکی از چشم ها باید با استفاه از فشار خفیف بر روی حلقه استخوانی زیر چشم ، به طرف پایین کشیده شود . قطره چکان حاوی دارو باید از سمت پایین به چشم مورد نظر نزدیک کرده و در فاصله حدود 2 تا 3  سانتی متری آن نگه داشته شود . سپس در حالی که بیمار به طرف بالا نگاه می کند ، بک قطره از دارو را به داخل پلک پایینی چشم چکانده شود . بعد از آن نیز پلک چشم را به آرامی رها گردد . به همین ترتیب می توان یک قطره از دارو را در داخل چشم دیگر چکانید. در انتهای کار بیمار باید برای مدت 1 تا 2 دقیقه هر دو چشم خود را ببندد تا دارو به خوبی جذب گردد.

توصیه ها :

از آنجایی که « تتراکائین » بازتاب پلک زدن را به طور موقت از کار می اندازد ، تا برطرف شدن کامل بی حسی ، از پاک کردن یا مالش دادن چشم ها اجتناب ورزید و چشم ها را از تماس با مواد شیمیایی تحریک کننده و اجسام خارجی محافظت نمایید .

بروز هر گونه علائم غیر عادی یا عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف این فراورده مانند خارش ، درد قرمزی یا تورم شدید چشم ها یا پلک و یا آبریزش شدید یا مداوم چشم ها را فوراً به پزشک ( یا پرستار ) اطلاع دهید .

ملاحظات عمومی :

در صورت تماس این فراورده با انگشتان ، احتمال بروز بثورات جلدی ( دانه ای ریز قرمز رنگ بر روی پوست ) همراه با خشکی و ترک خوردن پوست وجود دارد . پس از چکاندن این فراورده ، دست ها باید با آب شستشو شوند

مصرف قطره چشمی « تتراکائین » به صورت چکاندن دارو در داخل چشم معمولاً عوارض خطرناکی رابه دنبال ندارد اما در صورت نفوذ دارو به داخل بدن عوارض جانبی زیر ممکن است بروز نمایند :

تهوع یا استفراغ ، خواب الودگی ، سرگیجه ، تاری دید ، افزایش تعریق ، رنگ پریدگی پوست ، هیجانات غیر عادی ، عصبانیت ، بی قراری ، پزش یا رعشه عضلات ، مشکل شدن تنفس ، تنگی نفس ، بی نظمی ضربان قلب و تشنج .

توجه : در صورت بروز علائم فوق فوراً به پزشک ( یا پرستار ) اطلاع دهید .

مصرف در دورة بارداری :

مجاز ، فقط در ورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آنکه فوائد مصرف دارو بر آثار سوءاحتمالی برتری داشته باشند ( گروه B)

مصرف در دورة شیردهی :

ترشح « تتراکائین » موجود در این فراورده در شیر مادر مشخص نشده و در عین حال تاکنون مشکلی در رابطه با مصرف آ ن در دوره شیر دهی گزارش نگردیده است.

شرایط نگهداری :

دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد ( ترجیحاً 15 تا 30 درجه سانتی گراد )

داخل ظروف یا بسته بندی های نفوذناپذیر و مقاوم به نور

از یخ زدن محافظت شود.

توجه : در صورت ایجاد کدورت یا تشکیل بلور در محلول این فراورده ، از مصرف آن باید خودداری شود

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد