آلومینیوم اِم جی

نام دیگر( به فارسی):

آلومینیوم و منیزیم هیدروکساید

نام ژنریک/نام دیگر(به انگلیسی):

ALUMINIUM Mg

دستة دارویی:

آنتی اسید( ضد اسید)

اَشکال دارویی:

قرص جویدنی:  حاوی 200 گرم آلومینیوم هیدروکساید+200 میلی گرم منیزیم هیدروکساید.

سوسپانسیون خوراکی:  حاوی 225 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+200 میلی گرم منیزیم هیدروکسایددر هر 5 میلی لیتر

سوسپانسیون خوراکی(داخل ساشه های 10 میلی لیتری) :  حاوی 225 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+200 میلی گرم منیزیم هیدروکساید در هر 5 میلی لیتر

پودر جهت تهیة سوسپانسیون خوراکی( داخل ساشه):  حاوی 564 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+ 174 میلی گرم منیزیم هیدروکساید در هر ساشه

موارد مصرف:

درمان علامتی دل آشوبه همراه با زیادی اسید معده.

درمان کمکی در زیادی اسید همراه با زخم های دوازدهه ومعده.

درمان علامتی برگشت محتویات معده به مری.

مقدار مصرف :

نوجوانان وبزرگسالان: در مواقع لزوم می توان 10 تا 20 میلی لیتر از سوسپانسیون یا 1 تا 4 قرص جویدنی آلومینیوم اِم جی را در هر وعده از راه خوراکی مصرف نمود.

دستور مصرف :

جهت اثر بخشی بهتر دارو در درمان زخم های گوارشی،آن را 1 و3 ساعت پس از غذا وقبل از خواب میل کنید.

برای اطمینان از راهیابی کامل دارو به معده، پس از مصرف آن مقداری آب بنوشید.

قرص های(آلومینیوم اِم جی) را قبل از بلعیدن بجوید وبه دنبال آن نصف لیوان آب میل نمایید.

جهت مصرف پودر(آلومینیوم اِم جی) وتهیة سوسپانسیون خوراکی این دارو،محتویات داخل هر ساشه را در مقادیر لازم آب (ذکر شده در برگة راهنمای دارو) ریخته وپس از هم زدن میل کنید.

توصیه ها :

دارو را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

قبل از مصرف سوسپانسیون (آلومینیوم اِم جی) شیشة آن را به خوبی تکان دهید.

در صورت عدم بهبود یا بدتر شدن علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

ملاحظات عمومی :

استفاده از این دارو در مبتلایان به نارسایی کلیوی، کمی فسفات خون، آپاندیسیت( التهاب زائده آپاندیس روده)، خونریزی از مجرای گوارشی یا مقعد، کولیت اولسروز( التهاب زخمی شوندة رودة بزرگ)، دیورتیکولیت( التهاب دیور تیکول)، اسهال مزمن، افراد دچار انسداد راه خروجی معده یا روده ودر افرادی که تحت جراحی های کولوستومی یا ایلئوستومی قرار گرفته اند ممنوع است مگر در شرایط ویژه ای که پزشک تجویز آن را ضروری بداند.

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به هموروئید( بواسیر)، کاهش حرکات روده ای، سالمندان و در مصرف کنندگان داروهای ضد اسهال یا آنتی کلینرژیک( مهار کنندة عبور تحریکات عصبی از اعصاب پاراسمپاتیک) باید با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد.

استفادة مداوم از این دارو با حداکثر مقدار مصرف آن به مدت بیش از 2 هفته نباید صورت بگیرد مگر در مواردی که پزشک آن را تجویز نماید.

برگة راهنمای این فراورده ها حتماً باید توسط افراد تحت محدودیت مصرف سدیم یا بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب یا زیادی فشار خون مطا لعه شود تا از فراورده هایی که حاوی سدیم کمتری هستند استفاده نمایند.

این دارو ممکن است باعث سفید رنگ شدن مدفوع شود.

تداخل های دارویی :

از آنجایی که فراورده های آنتی اسید جذب سایر فراورده های دارویی خوراکی را مختل می نمایند، این دارو را حداقل با 1 تا 2 ساعت فاصله از زمان مصرف سایر داروهای خوراکی مورد استفاده قرار دهید.

با توجه به این که مصرف توأم فراورده های آنتی اسید با قرص های دارای روکش باز شونده در روده ( مانند قرص بیزاکودیل) باعث انحلال زود رس آنها می شود، تا 1 الی 2 ساعت پس از مصرف قرص های مذکور از این دارو استفاده نکنید.

عوارض جانبی که در صورت تداوم آنها باید با پزشک تماس گرفت :

یبوست- اسهال- تهوع- دل پیچه

عوارض جانبی یا علائمی که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه نمود :

خونریزی گوارشی ناشی از تشدید بیماری( با علائمی از قبیل مدفوع سیاه رنگ وقیری واستفراغ دارای رگه های خونی)- بی اشتهایی- تورم پاها یا مچ پا- افزایش وزن- درد استخوانها- ضعف یا درد عضلات-  سرگیجه- منگی- ضربان نامنظم قلب- اغتشاش شعور.

مصرف در دورة بار داری :

مجاز، در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند(گروه C).

مواردی از افزایش یا کاهش منیزیم خون نوزاد وهمچنین افزایش بازتاب زردپی عضلات در جنین یا نوزاد مادرانی که به طور دائم مقادیر زیاد این دارو را مصرف کرده اند، گزارش نشده است.

مصرف در دورة شیر دهی :

هیچگونه مشکلی در رابطه با مصرف این دارو در دورة شیردهی گزارش نشده است.

اگر چه مقدار کمی از آلومینیوم ومنیزیم موجود در این فراورده در شیر مادر ترشح می شود اما غلظت آنها در حدی نیست که بر روی نوزاد  اثری بگذارد.

شرایط نگهداری :

دمای کمتر از 40 درجة سانتی گراد(ترجیحاً 15 تا 30 درجة سانتی گراد)

داخل ظرف یا بسته بندی های نفوذ ناپذیر.

از یخ زدن محافظت شود.

آلومینیوم اِم جی.اِس

نام ژنریک( به انگلیسی)

ALUMINIUM M.g.S

دسته دارویی:

آنتی اسید( ضد اسید)، ضد نفخ

اَشکال دارویی :

قرص جویدنی : حاوی 200 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+200 میلی گرم منیزیم هیدروکساید+ 25 میلی گرم سایمتیکون در هر میلی لیتر

سوسپانسیون خوراکی: حاوی 225 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+200 میلی گرم منیزیم هیدروکساید+ 25 میلی گرم سایمتیکون در هر میلی لیتر

سوسپانسیون خوراکی( داخل ساشه های 10 میلی لیتری): حاوی 225 میلی گرم آلومینیوم هیدروکساید+ 200 میلی گرم منیزیم هیدروکساید+ 25 میلی گرم سایمتیکون در هر 5 میلی لیتر

موارد مصرف:

درمان علامتی دل آشوبه همراه با زیادی اسید معده

درمان کمکی در زیادی اسید همراه با زخم های دوازدهه ومعده

درمان علامتی برگشت محتویات معده به مری

درمان نفخ شکم و رفع احتباس گاز در زخم معده

مقدار مصرف :

نوجوانان و بزرگسالان: در مواقع لزوم می توان 10 تا 20 میلی لیتراز سوسپانسیون یا 1 تا 4 قرص جویدنی آلومینییوم اِم جی. اس را در هر وعده از راه خوراکی مصرف نمود.

 

دستور مصرف :

جهت اثر بخشی بهتر دارو در درمان زخم های گوارشی، آن را 1 و3 ساعت پس از غذا و قبل از خواب میل کنید.

برای اطمینان از راهیابی کامل دارو به معده، پس از مصرف آن مقداری آب بنوشید.

قرص های (آلومینیوم اٍم جی، اِس) را قبل از بلعیدن بجوید و به دنبال آن نصف لیوان آب میل نمایید.

توصیه ها :

دارو را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

قبل از مصرف سوسپانسیون( آلومینیوم اٍم جی اِس)، شیشة آن را به خوبی تکان دهید.

در صورت عدم بهبود یا بدتر شدن علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

ملاحظات عمومی :

استفاده از این دارو در مبتلایان به نارسایی کلیوی، کمی فسفات خون، آپاندیسیت( التهاب زائده آپاندیس روده)، خونریزی از مجرای گوارشی یا مقعد، کولیت اولسروز( التهاب زخمی شوندة رودة بزرگ) دیورتیکولیت( التهاب دیورتیکول)، اسهال مزمن، افراد دچار انسداد راه خروجی معده یا روده ودر افرادی که تحت جراحی های کولوستومی یا ایلئوستومی قرار گرفته اند ممنوع است مگر در شرایط ویژه ای که پزشک تجویز آن را لازم بداند.

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به هموروئید ( بواسیر)،کاهش حرکات روده ای،سالمندان، مصرف کنندگان داروهای ضد اسهال یا آنتی کلینرژیک( مهار کنندة عبور تحریکات عصبی از اعصاب پاراسمپاتیک) باید با احتیاط وزیر نظر پزشک صورت بگیرد.

استفادة مداوم از این دارو با حداکثر مقدار مصرف آن به مدت بیش از 2 هفته نباید صورت بگیرد مگر در مواردی که پزشک آن را تجویز نماید.

برگة راهنمای این فراورده ها باید توسط افراد تحت محدودیت مصرف سدیم یا بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب یا زیادی فشار خون مطالعه شود تا از فراورده هایی که حاوی سدیم کمتری هستند، استفاده نمایند.

تداخل های دارویی :

از آنجایی که فراورده های آنتی اسید جذب سایر فراورده های دارویی خوراکی را مختل می نمایند، این دارو را حداقل با 1 تا 2 ساعت فاصله از زمان مصرف سایر داروهای خوراکی مورد استفاده قرار دهید.

با توجه به این که مصرف توأم فراورده های آنتی اسید با قرص های دارای روکش باز شونده در روده( مانند قرص بیزاکودیل) باعث انحلال زود رس آنها می شود، تا 1 الی 2 ساعت پس از مصرف قرص های مذکور از این دارو استفاده نکنید.

عوارض جانبی که در صورت تداوم آنها باید با پزشک تماس گرفت :

یبوست- اسهال- تهوع- دل پیچه

 

عوارض جانبی یا علائمی که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه نمود:

خونریزی گوارشی ناشی از تشدید بیماری( با علائمی از قبیل مدفوع سیاه رنگ وقیری و استفراغ دارای رگه های خونی)- بی اشتهایی- تورم پاها یا مچ پا- افزایش وزن- درد استخوان ها- ضعف یا درد عضلات-  سرگیجه- منگی- ضربان نامنظم قلب- اغتشاش شعور.

مصرف در دورة بارداری:

مجاز،فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند( گروهC)

مواردی از افزایش یا کاهش منیزیم خون نوزاد و همچنین افزایش بازتاب زردپی عضلات در جنین یا نوزاد مادرانی که به طور دائم مقادیر زیاد این دارو را مصرف کرده اند، گزارش شده است.

مصرف در دورة شیر دهی:

هیچ مشکلی در رابطه با مصرف این دارو در دورة شیردهی گزارش نشده است.

اگر چه مقدار کمی از آلومینیوم ومنیزیم موجود در این فراورده در شیر مادر ترشح می شود اما غلظت آنها در حدی نیست که بر روی نوزاد اثری بگذارد.

شرایط نگهداری :

دمای کمتر از 40 درجة سانتی گراد( ترجیحاً 15 تا 30 درجة سانتی گراد).

داخل ظروف یا بسته بندی های نفوذ ناپذیر.

از یخ زدن محافظت شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد