هیوسین اِن – بوتیل بروماید

اسامی دیگر ( به فارسی ) :

هیوسین بوتیل بروماید ، اسکوپولامین ان – بوتیل بروماید ، اسکوپولامین بوتیل بروماید .

نام ژنریک/نام دیگر(به انگلیسی):

HYOSCINE – N Butyl Bromide , HYOSCINE Butylbromide ,SCOPOLAMINE N-Butyl Boromide , SCOPOLAMINE Butylbromide

اسامی  تجاری :

(بوسکوپان) ® BUSCOPAN

دستة دارویی:

ضد اسپاسم ( ضد گرفتگی یا انقباض ناگهانی عضلات ) مجاری گوارشی یا ادراری – تناسلی ، ضد قاعدگی دردناک

توجه : این دارو از لحاظ فارماکولوژی ( علم دارو شناسی ) جزو دارو های « آنتی کولینرژیک ( مهار کننده عبور

تحریکات عصبی از اعصاب پاراسمپاتیک به بخش های مختلف بدن ) طبقه بندی می شود .

 

اشکال دارویی:

قرص روکش دار : 10 میلی گرم

محلول تزریقی  :20 میلی گرم در هر میلی لیتر

شیاف ( برای بزرگسالان ) : 10 میلی گرم

موارد مصرف:

کنترل اسپاسم ( گرفتگی یا انقباض ناگهانی عضلات ) مجاری گوارشی یا ادراری – تناسلی ( از جمله موارد حاد کولیک یا قولنج صفراوی و یا کلیوی )

تسکین قاعدگی های دردناک توأم با اسپاسم

کاهش اسپاسم و درد در پیلوگرافی ( پرتو نگاری از لگنچه کلیه و حالب پس از تزریق ماده حاجب ) و آندوسکوپی معده و دوازدهه ( رؤیت سطوح داخلی معده و دوازدهه به کمک دستگاه آندوسکوپ ) .

دستور مصرف:

قرص :

دارو را 30 تا 60 دقیقه قبل از غذا میل کنید مگر این که پزشک دستور دیگری داده شود .

شیاف :

قبل از شروع کار، دست هایتان را بشوئید . پس از خشک شدن دست ها ، ترجیحاً یک جفت دستکش یکبار مصرف طبی را جهت پوشاندن آنها بکار ببرید . در ابتدا سطح شیاف را با آب سرد  مرطوب کرده و یا اینکه آن را با یک ژل مناسب چرب نمایید .جهت استعمال شیاف ، به پهلوی چپ بخوابید و زانوی راست خود را به طرف سینه خم کنید . سپس تنفس خود را عمیق تر نموده و بدنتان را تا جایی که ممکن است شل کنید.در حالی که به کمک دست راست خود مجرای خروجی مقعد را کمی باز می کنید، شیاف چرب شده را به آرامی و به کمک نوک انگشتان دست چپ به سمت داخل مجرا هدایت کنید به گونه ای که تقریباً در فاصله 5 سانتی متری پشت عضله حلقوی مسدود کننده انتهای مجرای مقعد قرار بگیرد .پس از اتمام کار نیز مجدداً دست هایتان را بشوئید.

محلول تزریقی :

این دارو از راه های زیر جلدی ، عضلانی یا وریدی قابل تزریق است .

توصیه ها:

دار ورا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید .

تا مدت 20 دقیقه پس از قرار دادن شیاف در داخل مقعد ، در حالت دراز کشیده به پهلو باقی بمانید تا از دفع ناخودآگاه آن جلوگیری شود.

درصورت بکار بردن شیاف در داخل مقعد کودکان ، لازم است تا چند دقیقه پس از قرار دادن آن در داخل مقعد ، کفل های وی را به آرامی به یکدیگر بفشارید تا شیاف دفع نگردد .

در صورت بروز سرگیجه ، منگی ، خواب آلودگی یا تاری دید احتیاط کنید و تا مشخص شدن چگونگی پاسخ نسبت به دارو از رانندگی کردن و انجام سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند ، اجتناب ورزید .

در صورت بروز عارضه خشکی دهان ، مرتباً دهان خود را با آب شستشو نمایید و از آدامس یا آب نبات بدون شکر استفاده کنید . جهت رفع این مشکل همچنین می توانید هر چند وقت یکبار چند قطعه کوچک یخ را به آرامی در دهان خود بجوید .

با توجه به این که این دارو باعث کاهش یا توقف فعالیت غدد عرق و در نتیجه مختل شدن تنظیم درجه حرارت بدن می گردد ،  در حین انجام فعالیت هایی بدنی یا ورزش کردن و یا در مواقعی که هوا گرم است ، احتیاط کنید زیرا احتمال افزایش درجه حرارت بدن و همچنین بروز علائم گرمازدگی وجود دارد .

 

تداخل های دارویی و غذایی :

از مصرف دارو های ضد اسهال و آنتی اسید ( ضد اسید) طی مدت 2 تا 3 ساعت پس از مصرف قرص خوراکی این دار و اجتناب ورزید.

در طول مدت درمان با این دارو ، از مصرف فراورده ها یا نوشابه های الکلی و یا داروهای خواب آور ، آرام بخش ، تسکین دهنده و ضد درد اجتناب ورزید .

عوارض جانبی که در صورت تداوم آنها باید با پزشک تماس گرفت:

تهوع – استفراغ – احساس نفخ – یبوست – سردرد – کاهش تعریق – خشکی دهان ، بینی یا گلو – احتقان (گرفتگی ) بینی – تغییر حس چشایی – افزایش حساسیت به نور – مشکل شدن دفع ادرار – احساس درد هنگام دفع ادرار .

عوارض جانبی یا علائمی که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه نمود:

بثورات جلدی ( دانه های ریز قرمز  رنگ بر روی پوست ) – کهیر – تب – افزایش فشار داخلی چشم ( با علائمی از قبیل درد چشم ها ) – تاری دید – واکنش های متناقض ( با علائمی از قبیل اشکال در به خواب رفتن ) – کندی ضربان قلب

عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد دارو / علائم مسمومیت با دارو :

سرگیجه – خواب آلودگی شدید – خشکی شدید دهان ، بینی یا گلو ، تاری دید – لکنت زبان – تب – گرم شدن ، خشکی و برافروختگی پوست بدن –ضعف شدید عضلات ، خستگی مفرط –مشکل شدن تنفس – ضربان سریع و غیر عادی قلب – هیجان غیر عادی – بی قراری – بی ثباتی – عصبانیت – تحریک پذیری – اغتشاش شعور – تشنج – اغماء

توجه : در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد دارو یا بروز علائم فوق ، بلافاصله با پزشک یا یکی

از مراکز فوریت های پزشکی یا کنترل مسمومیت ها تماس گرفته و در صورت لزوم هر چه سریع تر

به مراکز فوق مراجعه کنید .

مصرف در دورة بارداری:

مجاز ، فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آنکه فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشند ( گروهC)

مصرف در دورة شیردهی:

ترشح این دارو در شیر مادر مشخص نشده است. تجویز آن باید به شرطی صورت بگیرد که برتری فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برای پزشک محرز گردد.

 

 

شرایط نگهداری:

قرص :

دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد ( ترجیحاً 15 تا 30 درجه سانتی گراد)

داخل ظروف یا بسته بندی های در بسته.

شیاف / محلول تزریقی :

دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد ( ترجیحاً 15 تا 30 درجه سانتی گراد)

از یخ زدن محافظت شود.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد